Новости

За що любити фінтех? 4 приклади, як технології полегшують життя

news-image

Фінтех — галузь, що активно розвивається на межі фінансових сервісів і технологій. Це потужний драйвер технологічного прогресу, який з кожним роком посилює свій вплив. Це можна помітити в тому, як українці активно переходять на безготівкові платежі та частіше користуються послугами електронної комерції. А бізнес — отримує все більше інструментів для впровадження cashless-оплат.

Погляньмо на чотири приклади, коли фінтех змінює повсякденне життя та робить його простіше.

Платити безконтактно в метро і не тільки

У 2015 році Київ став 5-м у світі містом, де мешканці та гості столиці отримали можливість оплатити поїздку в метро безконтактно. Тоді столична підземка разом з Mastercard встановили на станціях жовті турнікети, які приймають картки з технологією PayPass. А сьогодні в метро можна розплатитися не тільки карткою з PayPass, але і будь-яким пристроєм з NFC-чіпом — смартфоном, браслетом, смартгодинником.

З моменту запуску PayPass-оплати на жовтих турнікетах безконтактні платежі вийшли далеко за межі метро. Розрахуватися, просто приклавши картку або смартфон до термінала, можна в магазинах, кінотеатрах, кав'ярнях і ресторанах. Так, за 9 місяців 2020 року з усіх операцій з картками — 55.2% транзакцій були безконтактними, а 85% POS-терміналів в країні мають вбудований NFC-модуль, — повідомляє НБУ.

Світові гіганти Google Pay та Apple Pay також відіграли свою роль в тому, що українці стали переходити на безконтактну оплату. Google Pay зайшов на український ринок у 2017 році, а Apple Pay — роком пізніше. За даними Нацбанку у вересні 2020 року майже 3,4 млн карток були прив'язані до Apple Pay, Google Pay та їхніх аналогів. Це на 50% більше, ніж в січні 2020 року.

Оплачувати покупки та переказувати гроші в месенджерах

Популярні сервіси для обміну повідомленнями стають платформою для оплати покупок і грошових переказів. І поки платежі в Facebook Messenger недоступні в Україні, його конкуренти Viber і Telegram не стоять на місці.

У 2020 компанія Rakuten Viber оголосила про запуск в Україні платежів через чат-боти — Chatbot Payments. За допомогою цієї функції користувачі можуть оплачувати товари та послуги через авторизовані чат-боти за допомогою Google Pay або інших електронних гаманців.

Ще до запуску Chatbot Payments свою колаборації з Viber в кінці 2019 представив MasterCard. Їх сервіс грошових переказів Moneytou дає можливість надіслати гроші кожному Viber-контакту. Послуга Moneytou працює з віртуальним гаманцем Masterpass.

Telegram пішов іншим шляхом. Компанія розробила рішення Telegram Bot Payments, яке дозволяє приймати платежі за товари та послуги прямо в чаті. Для Telegram-користувачів весь процес оплати відбувається просто і зрозуміло. Чат-бот відправляє інвойс з кнопкою оплати, а покупцеві залишається тільки заповнити стандартну платіжну інформацію. За обробку та безпеку транзакцій відповідають партнери Telegram. Зараз в списку Telegram 9 офіційних платіжних провайдерів.

Користуватися послугами банку і не ходити до його відділень

Онлайн-банкінг став звичною справою в Україні та спростив життя бізнесу  та звичайним клієнтам банків. Зараз через мобільний додаток або сайт можна здійснювати більшість фінансових операцій.

За підрахунками українського інтернет-видання Мінфін, 40 з 76 банків в Україні вже розробили мобільний додаток. Найперший додаток для онлайн-банкінгу на ринку — Privat24 від ПриватБанку — працює з 2011 року.

 

У 2017 в Україні з'явився monobank — перший банк, який працює без фізичних відділень. Вся взаємодія з сервісом, починаючи від оформлення картки, відбувається в мобільному додатку. Перший мільйон клієнтів банк зібрав за півтора року з моменту запуску. Для порівняння: відомим необанкам Revolut і N26 для цього було потрібно два роки.

За цей час у monobank на українському ринку з'явилися конкуренти. Серед них — sportbank, izibank, «Банк Власний Рахунок», O.Bank, neobank, todobank.

Приймати офлайн-платежі карткою без POS-терміналів

В Україні у 2019 році почали впроваджувати альтернативи POS-терміналів. Одна з таких альтернатив — технологія Tap to Phone. На українському ринку її пропонують Visa і Mastercard.

Tap to Phone працює як додаток, який перетворює смартфон в платіжний термінал. Все, що потрібно для підключення послуги, — бізнес-рахунок в банку-партнері проєкту і смартфон з NFC. Щоб розплатитися, покупець підносить до телефону продавця безконтактну картку або свій NFC-гаджет. 

Оплата за допомогою QR-кодів — ще один безпечний і зручний спосіб розплатитися з мобільного телефону. Для прийому платежів мерчанти використовують QR-код, який містить в собі платіжні реквізити. Його можна видрукувати та розмістити на касі або показувати на будь-якому зручному девайсі. 

Покупцям необхідно встановити спеціальний додаток, за допомогою якого можна відсканувати код і оплатити товар:

  • mVisa;
  • Mastercard QR;
  • мобільний додаток банку, який підтримує цю опцію.

Такий спосіб оплати корисний тим, у кого смартфон немає вбудованого NFC-модуля.

Обидва варіанти — це чудова можливість для бізнесу приймати безготівкові платежі, при цьому не витрачати гроші на установку та обслуговування традиційних терміналів.

Український фінтех активно розвивається, а українці відкрито зустрічають платіжні інновації та впроваджують їх у своє повсякденне життя і роботу.