Новости

Як захистити гроші на картці від зловмисників

news-image

Поступовий перехід від готівкових коштів до карток ніби-то мав убезпечити користувачів від шахраїв. Бо тепер недостатньо просто викрасти гаманець – треба знати ще як мінімум пін-код від картки. Але разом з фінансовими технологіями розвиваються і навички зловмисників. У статті розкажемо, які є сценарії викрадення коштів, та що треба робити, щоб їх уникнути. 

Фальшивий дзвінок від банку

Шахраї вже не перший рік телефонують користувачам, називаються працівниками банку і питають конфіденційну інформацію. Цей спосіб здавалося відомий кожному, проте власники карток все одно дозволяють вводити себе в оману. Афера відбувається приблизно за таким сценарієм: зловмисник називається працівником банку та лякає людину, що картка була заблокована, і щоб це виправити треба назвати всі платіжні дані. Цей спосіб розрахований на те, що користувач злякається та на емоціях захоче якнайшвидше відновити роботу картки. 

Тривожним дзвоником у цій ситуації є прохання назвати тризначний CVV-код та PIN-код. Банк ніколи не питатиме цієї інформації. Лише в процесі верифікації працівник фінансової установи може запитати ПІБ, дату народження, номер картки, терміну дії та кодове слово, яке ви вказували під час її отримання.  

Що робити в такому випадку?

Головне – не повідомляти одразу інформацію, яку від вас вимагають, а перевірити в мобільному додатку, чи активна картка. Навіть якщо вона справді заблокована (що малоймовірно), краще перевірити цю інформацію. Ви можете подзвонити на гарячу лінію банку або звернутись у службу підтримки прямо в додатку. Коли телефонуєте до банку, обов'язково перевірте номер на офіційному сайті.

СМС – заклик до дії

Якщо попередній сценарій грав на негативних емоціях власників карток, то цей навпаки – здебільшого апелює до позитивних. Користувачу приходить повідомлення на телефон або у месенджер. У ньому сповіщення, що він переміг у конкурсі. Розмір виграшу залежить винятково від фантазії шахраїв. Це може бути як остання модель  iPhone, так і новий позашляховик. Також у повідомленні вказаний номер телефону, за яким можна уточнити всі деталі виграшу. 

Коли довірливий користувач телефонує за номером, приємний голос вітає його з перемогою, уточнює адресу доставки та наостанок ніби про дрібницю, додає, що треба оплатити якийсь податок на виграш. Далі аферисти надсилають фінальне смс, де вказаний номер картки, на яку треба надіслати той самий податок.

Що треба робити?

Найкращою протидією буде не передзвонювати, а ігнорувати повідомлення. Навіть якщо текст виглядає цілком реалістично, не варто зв’язуватися з організаторами, а тим паче щось оплачувати. Краще звернутися до банку та повідомити підозрілий номер з якого надійшло смс. Працівник банку внесе його до списку шахрайських номерів, які треба блокувати.

Махінації з sim-картками

Афери з sim-картками – новий та дуже небезпечний спосіб викрадення коштів. Працює він так: користувачу кілька разів телефонують з різних номерів, потім приходить повідомлення, що його телефонний рахунок було поповнено, а через кілька днів сповіщення, що sim-картка заблокована. 

За лаштунками цієї махінації все відбувається наступним чином. Шахрай оголошує про втрату картки та просить отримати нову на ваш номер телефону. Зробити це легко, бо він вже знає останні номери та суму поповнення рахунку. Так зловмисники отримують доступ до мобільного банкінгу користувача, а отже і повний контроль фінансів. 

Що робити, щоб не втратити кошти?

Можна діяти радикально та завести окремий фінансовий номер, щоб використовувати його тільки для мобільного банкінгу. Якщо ж не хочете множити кількість sim-карток, то прив’яжіть до номера телефону паспортні дані, чи скористайтеся умовами контрактного рахунку. Мобільні оператори також усвідомлюють всю небезпеку таких махінацій, тому створюють нові пропозиції для додаткового захисту. Наприклад, Vodafone заохочує підключати послугу «Обмеження віддаленої заміни sim-картки».

Фальшивий лінк оплати покупки

Використання фальшивого посилання – небезпечний сценарій для неуважних користувачів. Платформою для шахрайства може бути,наприклад, сайт оголошень. Покупець знаходить дуже вигідну пропозицію – річ значно дешевша, ніж в інших продавців. Зв’язується зі зловмисником, який після узгодження покупки надсилає посилання для оплати. Проте з лінком щось не так, якісь зайві літери, та і браузер попереджає про небезпечне з’єднання. 

Якщо користувач все-таки введе свою платіжну інформацію у форму, яка з’явилася після переходу за лінком, шахраї отримають потрібні дані, щоб списати з картки всі кошти. Особливо це небезпечно з кредитними картками – власник не просто втратить свої гроші, але й матиме чималу заборгованість перед банком. 

Що ж робити, щоб не лишитися боржником банку?

Перш за все, уникайте схожих угод. Якщо зв'язуєтеся з незнайомим продавцем, домовляйтеся про післяплату. Так ви зможете оглянути товар на пошті та сплатити за фактом доставки.

Якщо наважились зробити оплату за посиланням, звертайте увагу на сповіщення. Зазвичай браузер попереджає, що з’єднання небезпечне, тож у жодному разі не переходьте за ним – краще зверніться до служби підтримки сайту. 

Сподіваємося, ця інформація убезпечить вас та ваші кошти від онлайн-махінацій. Захистіть свою sim-картку, ігноруйте підозрілі пропозиції та контактуйте з банком тільки через перевірені канали. Так у шахраїв не лишиться можливостей, щоб викрасти ваші гроші.